Bizimle İletişime Geçin

Banade, müşteri değerlendirmeleri ile işinizi büyütmenize yardımcı olur.

Banade neden marka ve kurumlara ait profil sayfalarını silmiyor?

Banade olarak amacımız; tüketicilerin tecrübeleri sonucu ortaya çıkan olumlu yada olumsuz değerlendirmelerin yer aldığı bir platform oluşturmak ve marka ve kurumların bu değerlendirmeler doğrultusunda ürün ve servislerini yapılandırmalarına yardımcı olmaktır.

Haksız ve yersiz yapılan değerlendirmeleri rapor edebilir miyim?

Banade değerlendirme kurallarına aykırı olarak yapıldığını düşündüğünüz değerlendirmeleri bize rapor edebilirsiniz. Uzman incelemesi ardından değerlendirme kurallarına aykırı yapılan değerlendirmeler iptal edilir ve değerlendirme sahibi ile birlikte marka yada kurum bilgilendirilir.

Rapor edilen değerlendirmeler ile ilgili süreç nasıl işliyor?

Genel olarak değerlendirme sahibinden değerlendirmesini değerlendirme kuralları çerçevesinde yeniden gözden geçirmesini, gerekli değişiklikleri yapmasını talep ediyoruz ve rapor edilen değerlendirme ile ilgili değerlendirme sahibinin 7 gün içerisinde bize dönmesini bekliyoruz. Sonuç alamadığımız durumlarda ise değerlendirme sahibine 7 günlük ek bir süre tanıdıktan sonra değerlendirmeyi tamamen kaldırıyoruz.

Banade ile işimi nasıl geliştirebilirim?

Eğer ürün ve servis kalitenize güveniyor, müşterilerinize kaliteli bir hizmet sunduğunuzu düşünüyor ve bu kalitenin daha çok kişiye ulaşmasını istiyorsanız Banade ile varolan müşterilerinizin yaşadığı deneyimi binlerce başka potensiyel müşteri ile paylaşabilir, müşteri hizmetleri noktasında yaşanması muhtemel aksaklıklara anında çözüm bulabilir ve işletmenizi güvenle geleceğe taşıyabilirsiniz.

Sign In